close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
          
szukaj
  
  
Strona główna Vademecum ZGJ Galeria Baza noclegowa Przewodnik po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
   sobota, 13 kwietnia 2024 |  imieniny: Ida, Hermenegilda, Przemysław
  
  
             
Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
  
Vademecum
ZGJ
Przewodnik
Wydawnictwa Związku Gmin Jurajskich
Komunikaty
25 lat Związku Gmin Jurajskich
Kalendarium wydarzeń 2018
  
  
Wpisz swój adres email.
dopiszCzy wiesz że ?Wydawnictwa, Dokumenty, Nagrody
RRS Canal


Gala z okazji 25-lecia Związku Gmin Jurajskich

Początki Związku Gmin Jurajskich sięgają 1991 roku, kiedy to ówczesny zastępca wójta gminy Janów, Adam Markowski, wpadł na pomysł powołania stowarzyszenia gmin leżących na Jurze Krakowsko-Częstochowskiej. Ideę tę wsparł Czesław Tarczyński - wójt Janowa. I to właśnie tutaj doszło do pierwszego spotkania inicjującego powstanie związku. Te wydarzenia wspominał podczas gali prezes stowarzyszenia Adam Markowski. - Podczas tego pierwszego spotkania nie mieliśmy nawet aparatu fotograficznego, żeby uwiecznić te chwile. Dziś pamiętamy, że 25 lat temu to był czas wytężonej pracy, której efekty prezentujemy w naszym nowym spocie promocyjnym - mówił prezes Markowski.


Podczas uroczystej gali, zaproszeni goście wśród których pojawili się wicewojewoda Mariusz Trepka, wicemarszałek województwa śląskiego Stanisław Dąbrowa, przedstawiciele 37 gmin zrzeszonych w związku, jurajski GOPR i zaprzyjaźnieni działacze na rzecz Jury. Podczas gali prezes Markowski przypomniał, czym Związek Gmin Jurajskich jest dla regionu. - Te wszystkie lata współpracy, to jest naprawdę wielka wartość. To jest coś, czego nie sposób zmierzyć - dodał prezes Markowski. Wśród niemałych osiągnięć związku prezes wymienił m.in. powstanie gry planszowej dotyczącej Jury, wydanie miliona egzemplarzy wydawnictw promujących ten region (przewodników, albumów, informatorów, atlasów), powstanie spotów reklamowych i wystawy o Jurze, która gościła w 30 miastach, a także obecność na niemal dwustu targach turystycznych w kraju i zagranicą. Związek może się tez pochwalić obecnością na Jurze 41 punktów Jurajskiej Informacji Turystycznej. Wielką zasługą związku było "wyczyszczenie" Jury ze szpecących ją graffiti. Działalność związku jest pozytywnie oceniana przez branżę turystyczną, o czym świadczy m.in. przyznanie Certyfikatu Organizacji Turystycznej za Najlepszy Punkt turystyczny 2010 roku.


Uczestnicy gali wznieśli toast za te wszystkie osiągnięcia, a władze związku pokroiły jubileuszowy tort, którego sponsorem był prezydent Krakowa Jacek Majchrowski. Początki Związku Gmin Jurajskich Związek Gmin Jurajskich jest dobrowolnym stowarzyszeniem gmin z województwa małopolskiego i śląskiego, leżących na Wyżynie Krakowsko-Częstochowskiej. Działa od końca 1991r. Założycielami związku było 15 gmin, obecnie do ZGJ należy 38 gmin. Są to: Alwernia, Bolesław, Bukowno, Częstochowa, Dąbrowa Górnicza, Gołcza, Kamienica Polska, Janów, Jerzmanowice-Przeginia, Klucze, Koziegłowy, Kraków, Kroczyce, Lelów, Łazy, Mstów, Myszków, Niegowa, Ogrodzieniec, Olsztyn, Pilica, Poraj, Poręba, Przyrów, Siewierz, Skała, Sławków, Sułoszowa, Trzebinia, Trzyciąż, Wielka Wieś, Włodowice, Zabierzów, Zawiercie, Zielonki, Żarki, Żarnowiec. Związek Gmin Jurajskich powstał nie tylko po to, aby pomagać gminom w promowaniu ich turystycznych terenów i obiektów, ale również, aby pokazywać Wyżynę Krakowsko-Częstochowską jako jednolity i spójny obszar turystyczny. Region, w którym są niewidoczne granice administracyjne czy to międzygminne, czy to międzywojewódzkie. Przynależność do związku w wielu przypadkach wzmaga aktywność poszczególnych gmin do różnego rodzaju działań związanych z turystyką, pozwala czerpać doświadczenia z gmin, które mają lepiej rozwiniętą sferę turystyczną. Daje możliwość (szczególnie małym gminom) profesjonalnej promocji, na którą w sposób indywidualny gmina nie mogłaby sobie pozwolić.


Film XXV lecie Związku Gmin Jurajskich:

https://www.youtube.com/watch?v=qa-pbXquyGs&feature=youtu.be

Gala XXV-lecia Związku Gmin Jurajskich

https://www.youtube.com/watch?v=7TcJRLw6e7s


W ciągu 25 lat działania ZGJ wydał blisko milion różnego typu wydawnictw: od pocztówek, przez liczne mapy, przewodniki, foldery, informatory, na albumach fotograficznych kończąc. Wiele z nich to wydawnictwa specjalistyczne: atlasy rowerowe, przewodniki dla motocyklistów, turystów pieszych czy dla turystyki konnej. Oferta turystyczna Jury, jest prezentowana przez ZGJ na wielu targach turystycznych w kraju i zagranicą. Flagowy produkt czyli Szlak Orlich Gniazd, który jest najdłuższym i najstarszym szlakiem turystycznym w Polsce, otrzymał najwyższe wyróżnienie czyli Złoty Certyfikat Polskiej Organizacji Turystycznej

ZGJ działa w różnych zakresach czyszcząc  skały z napisów , wymieniając ringi na trasach wspinaczkowych, dbając o oznakowanie istniejących  szlaków turystycznych i  wytyczając nowe jak Szlak Rowerowy Orlich Gniazd. Związek Gmin Jurajskich integruje gminy leżące na Jurze, jest miejscem wymiany doświadczeń nie tylko w turystyce. Dziękujemy za te 25 lat zgodnej i bardzo owocnej współpracy!

 Adam Markowski
 Przewodniczący Zarządu ZGJ

Rozmowa z Adamem Markowskim przewodniczącym Związku Gmin Jurajskich. Tematem rozmowy jest m. in. 25lat Zwiazku Gmin Jurajskich - http://fm.niedziela.pl/audio/3306/25-lecie-Zwiazku-Gmin-Jurajskich

Poniżej prezentujemy wybrane wydawnictwa jakie wydaliśmy w ramach działalności Związku Gmin Jurajskich przez ostatnie 25 lat ,dokumenty z historii związku oraz liczne nagrody jakie otrzymaliśmy na przestrzeni lat.