close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
          
szukaj
  
  
Strona główna Vademecum ZGJ Galeria Baza noclegowa Przewodnik po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
   niedziela, 8 września 2024 |  imieniny: Maria, Nestor, Radosław
  
  
             
Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
  
Vademecum
ZGJ
Przewodnik
Wydawnictwa Związku Gmin Jurajskich
Komunikaty
25 lat Związku Gmin Jurajskich
Kalendarium wydarzeń 2018
  
  
Wpisz swój adres email.
dopisz



Czy wiesz że ?



























Kroczyce
RRS Canal

Region turystyczny:
Jura Krakowsko-Częstochowska
 
Okolica:
skałki, rzeki, lasy, przedgórze
 
Rzeki:
Krztynia, Białka
 
Walory turystyczne:
Gmina Kroczyce leży w zespole parków Krajobrazowych Województwa Śląskiego. Położona w obrębie rzek Krztyni i Białki stanowi jeden z najatrakcyjniejszych terenów Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej zwany "Perłą polskiego krajobrazu", zapewnia atrakcje krajobrazowe, przyrodnicze i turystyczne. Występują tu ostańce skalne, jaskinie, malownicze trasy i szlaki turystyczne wiodące przez najpiękniejsze rejony Jury. Na urokliwość krajobrazu gminy wpływa niezwykła szata roślinna. Obok gruntów typowych dla rejonów górskich znajdują się tu stanowiska ciepłolubnej roślinności stepowej, bagiennej i wodnej. Jest to również teren obfitujący w owoce leśne, a przede wszystkim w grzyby. Dla ornitologów to ptasi raj!
Na Krztyni i Białce w sąsiedztwie kompleksów leśnych zlokalizowane są zbiorniki wodne, tak nieliczne na obszarach Jury Krakowsko-Częstochowskiej.
W obrębie Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych na terenie naszej gminy wyróżniono obszary podlegające szczególnej ochronie, są to: Park Krajobrazowy "Orlich Gniazd". Obszar chronionego krajobrazu stanowiący strefę ochronną-otulinową parku i rezerwat geologiczny "Góra Zborów".
Na zachód od Kroczyc rozciąga się pasmo wzniesień, które z racji znajdujących się na nich wielu ostańców skalnych nazwano Skałami Kroczyckimi. Najwyższym z nich jest Góra Zborów-Berkowa o wys. 462m n.p.m., będąca jednym z największych skupisk skał wapiennych na terenie Jury. Przybrały one różnorodne kształty przypominające postacie ludzkie i zwierząt, budowli. Znajduje to odzwierciedlenie w nadawanych skałom nazwach np. Zakonnica, Duży Wielbłąd, Biała Baszta. Na północ od Góry Zborów wznosi się Góra Kołoczek z pokrytym lasem grzbietem, którego grań tworzą przepiękne ostańce z Wielkim Dziadem na czele. Pomiędzy obydwoma górami wije się wiele dróg i ścieżek, a z uwagi na bardzo interesujący i malowniczy teren poprowadzono tu kilka szlaków turystycznych, ułatwiających poruszanie się w terenie i dotarcie do najciekawszych miejsc.

Polecamy do zwiedzania:
Rezerwat Przyrody "Góra Zborów" - 462,5 m n.p.m., uznana za najpiękniejsze na wyżynie skupisko skał wapiennych o fantastycznych kształtach.

XIX-wieczny Kościół Pw. św. Jacka i Marii Magdaleny, znajduje się w Kroczycach. Główny ołtarz zrobiony jest z kalcytu w kształcie Groty z Lourdes, w bocznych nawach obrazy z XVIII wieku. Plebania murowana i zabudowania gospodarcze z przełomu XIX i XX wieku. Cmentarz parafialny z początku XIX wieku. Kaplica cmentarna z końca XIX wieku.

Parafia Rzymsko-Katolicka Pw. M.B. Częstochowskiej w Pradłach. W nawie głównej kościoła kapliczka z 1928r. Kolejne części kościoła dobudowywane w latach 1934, 1939-chór, 1957-zakrystia. Wygląd ostateczny-1972r, remont generalny w 1984r. Plebania drewniana z 1935r. Parafia ustanowiona w styczniu 1934r. Cmentarz parafialny przy ul. Pilickiej powstał w 1934r.

Parafia Rzymsko-Katolicka w Sokolnikach Kaplica Pw. Miłosierdzia Bożego w Dobrogoszczycach. W kaplicy znajdują się relikwie św. Siostry Faustyny Kowalskiej.

Atrakcje turystyczne:
Jaskinia Głęboka - długość 160m, deniwelacja 16,5m, wysokość otworu 380m n.p.m. Jaskinia turystyczna, ogólnodostępna, poziomy układ korytarzy. Zwiedzanie bez trudności. Szata naciekowa została zniszczona w wyniku eksploatacji kalcytu. Jaskinia znajduje się w Kruczych Skałach.

Jaskinia Wielkanocna - długość 70m, głębokość 16m, otwór pionowy, wysokość otworu 380m n.p.m. Jaskinia rozpoczyna się pionową studnią o głębokości 12m. Dostępna wyłącznie przy użyciu sprzętu alpinistycznego.

Jaskinia Piaskowa - długość 60m, wysokość otworu 365m n.p.m. jaskinia o rozwinięciu pionowym.

Jaskinia Wielka Studnia Szpatowców - długość jaskini 58m, głębokość 36,5m, wysokość otworu 405m n.p.m. Na głębokości 17m znajduje się 19 metrowej głębokości studnia. Jaskinia pionowa dostępna wyłącznie przy użyciu sprzętu alpinistycznego.

Jaskinia Sulmowa - długość 46m, głębokość 11,5m. Jaskinia o rozwinięciu pionowym, występują studnie 3m i 5m.

Jaskinia w Kroczycach - długość jaskini 60m, deniwelacja 11m, wysokość otworów 395m i 401m n.p.m. Jaskinia o rozwinięciu pionowym. Odkryta w 1937r przez poszukiwaczy kalcytu. Odkryto w niej kości ludzkie i zwierzęce oraz fragmenty ceramiki. Ciekawostką jaskini jest to, że odkryte kości były zalane częściowo polewą naciekową. Wiek wykopaliska określany jako 2000 lat. Przypuszcza się, że jaskinia była cmentarzyskiem, do którego przez górny otwór-komin wrzucano zwłoki w czasie epidemii.

Jaskinia Żabia - długość jaskini 59m, głębokość 18,5m, wysokość otworu 406m n.p.m. Jaskinia ma charakter studni, dostępna jest wyłącznie przy użyciu sprzętu alpinistycznego. Występują tu kawałki wapienia i kalcytu.

Jaskinia Berkowa - długość 54m, wysokość otworów ok. 405m n.p.m. Jaskinia trudna do zwiedzania ze względu na zaciski. Posiada dwa otwory po przeciwnych stronach Góry Kołoczek.

Rezerwat Góra Zborów - rezerwat przyrody nieożywionej o powierzchni 45ha. Obejmuje dwa najbardziej skaliste wzgórza - Górę Zborów i Kołoczek. Występują tu interesujące formy skalne: iglice, turnie oraz zwietrzenia krasowe w postaci grot, jaskiń i zapadlisk. Spotkać tu również można ciekawą roślinność kserotermiczną. W szczytowej partii Kołoczka rośnie goździk siny (roślina alpejska) oraz na południowych stokach Góry Zborów mącznica lekarska.
Góra Zborów jest jednocześnie najwyższym wzniesieniem w byłym województwie częstochowskim (462m n.p.m.) i stanowi znakomity punkt widokowy.
 
Opis bazy noclegowej:
Gmina Kroczyce posiada doskonale rozwiniętą i szeroką bazę noclegowo-gastronomiczną - hotele, motele, zajazdy, ośrodki wypoczynkowe a także kilkadziesiąt gospodarstw agroturystycznych oraz dobrze rozwinięta sieć punktów gastronomicznych.
Więcej informacji na naszej stronie internetowej www.kroczyce.pl
 
Atrakcje turystyczne:
żeglarstwo, zabytki historyczne, trasy rowerowe, tereny wspinaczkowe, tereny wędkarskie, tereny narciarskie, tereny myśliwskie, szlaki turystyczne, sporty wodne, sanktuaria, ruiny historyczne, parki wodne, parki krajobrazowe, nurkowanie, jazda konna, campingi
 
   
   

Urząd Gminy Kroczyce
ul. Batalionów Chłopskich 29, 42-425 Kroczyce

tel. (34) 315 21 50-5
fax: (34) 315 21 55

strona internetowa: www.kroczyce.pl
e-mail: kroczyce@kroczyce.pl

Dla inwestorów:

Działki o pow. 5 ha z przeznaczeniem pod lokalizację ośrodka wypoczynkowo-rekreacyjnego.

Źródło: www.gminyturystyczne.pl

.

 
«« wstecz

drukujwyślij ten link
Lipiec
N Pn Wt Śr Cz Pt S
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
28293031
kalendarium miesięczne














Turystyka

Galeria

Katalog firm

Dla prasy



  



  
 
Strona głównaŚląski System Informacji Turystycznej
© 2009 - 2024 Związek Gmin Jurajskich