close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
          
szukaj
  
  
Strona główna Vademecum ZGJ Galeria Baza noclegowa Przewodnik po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
   środa, 19 czerwca 2024 |  imieniny: Gerwazy, Protazy, Julianna
  
  
             
Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
  
Vademecum
ZGJ
Przewodnik
Wydawnictwa Związku Gmin Jurajskich
Komunikaty
25 lat Związku Gmin Jurajskich
Kalendarium wydarzeń 2018
  
  
Wpisz swój adres email.
dopiszCzy wiesz że ?Wielka Wieś
RRS Canal

Region turystyczny:
Jura Krakowsko-Częstochowska
 
Okolica:
skałki, rzeki, lasy, przedgórze
 
Rzeki:
Przez Gminę Wielka Wieś przepływają niewielkie rzeki, z których najważniejsze to Prądnik (Białucha), Kluczwoda, Będkówka i Wedonka.
 
Lasy i puszcze:
Wsie gminy położone są w granicach Ojcowskiego Parku Narodowego oraz Zespołu Jurajskich Parków Krajobrazowych. Pozostała - zachodnia część gminy zajmuje Zespół Jurajskich Parków Krajobrazowych, składający się z obszarów: Parku Krajobrazowego Dolinki Krakowskie, Tenczyńskiego Parku Krajobrazowego oraz obszaru otuliny parków krajobrazowych.
 
Walory turystyczne:
Usytuowanie gminy na terenie jury krakowsko-częstochowskiej niejako narzuca jej charakter turystyczno - krajobrazowy. Tereny Gminy Wielka Wieś są idealnym miejscem dla wycieczek zarówno pieszych, rowerowych, jak i konnych. Co więcej, zimą jest to doskonałe miejsce do uprawiania narciarstwa biegowego. Natura obdarzyła ten teren niezwykłą różnorodnością krajobrazu, o czym łatwo się przekonać wędrując przez najbardziej atrakcyjne skarby przyrody znajdujące się w gminie.
Niewątpliwie jednym z największych skarbów jest dolina Będkowska. Piękna krajobrazowo i posiadająca duże walory przyrodnicze, geologiczne i historyczne dolina potoku Bedkówka spływającego z Wyżyny Olkuskiej do Rowu Krzeszowickiego. Ma długość 7-8 km i jest jedną z najdłuższych dolin Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej.
W dolinie znajduje ujście wiele skalistych wąwozów zamkniętych skalnymi bramami.
Najpiękniej wykształconymi wrotami są: Brama Będkowska i Piekielna Brama (tzw. Czarcie Wrota). Na rzece Będkówce płynącej dnem doliny znajdują się największy na Jurze wodospad Szum (zwany również Szerokim). W skałkach w obfitości występują ciekawe groty z najsłynniejszą Jaskinią Nietoperzową - udostępnioną obecnie do zwiedzania z przewodnikiem. Z innych interesujących jaskiń związanych z tą doliną należy wymienić również Jaskinię Łabajową.
Oprócz wymienionych wyżej atrakcji, są także grupy skał, w tym szczególnie: Wielka, Dupa Słonia, Dębnik i Sokolica (na szczycie tej najwyższej w całej Jurze Krakowsko-Częstochowskiej skały wspinaczkowej - 70-metrowej Sokolicy znajdują się ślady wczesnośredniowiecznego grodziska.)
Równie urokliwa, jest Dolina Prądnika - najdłuższa i najpiękniejsza spośród jurajskich dolinek podkrakowskich. Jej długość od źródeł do Hamerni, gdzie traci charakter jurajskiej dolinki, wynosi około 15 km. Największą wartość przyrodnicza obszaru Doliny Prądnika stanowi występująca tu fauna i flora oraz urozmaicone formy geomorfologiczne krajobrazu. Na obszarze specjalnej ochrony siedlisk "Dolina Prądnika" spotykać można powstałe w wyniku erozji wapienne ostańce, oraz około 300 jaskiń, szczeliny i formy skalne o oryginalnych kształtach.
Charakterystyczne dla tego obszaru połączenie walorów przyrodniczych i historycznych w doskonały sposób odzwierciedla Dolina Kluczwody nazywana również Doliną Wierzchówki, położona pomiędzy wsią Wierzchowie a Bolechowicami. Zwiedzając Dolinę napotykamy na piękne urwiska skalne, groty i źródła oraz na pozbawione roślinności wysokie skałki ukazujące się wśród zalesionych obszarów.
W środkowej części doliny znajduje się skała Zamczysko, a na jej szczycie widoczne są pozostałości dawnej średniowiecznej (XIV w.) fortalicji.
Koło wsi Wierzchowie w górnej Części Doliny Kluczwody znajdują się największe na obszarze Jury Krakowsko-Częstochowskiej jaskinie - Wierzchowska Górna dostępna dla turystów i niedostępna Mamutowa.
Łączna długość korytarzy w jaskini Wierzchowskiej wynosi 975 m, znajduje się ona na lewym zboczu masywu Berdo. Jaskinia jest znana od bardzo dawna - pierwsza pisana wzmianka pochodzi 1853 r. w drugiej połowie XIX wieku przeprowadzono w niej badania archeologiczne. w latach 1871-73 przy wejściu znaleziono ślady paleniska , a wokół niego liczne fragmenty naczyń oraz wyrobów z krzemienia. W 1966 r. została uznana za pomnik przyrody, nieożywionej.
O atrakcyjności jaskini poza jej historią i rozmiarami decyduje niesłychane bogactwo form naciekowych. We wnętrzu urządzono ponadto wystawę narzędzi z epoki kamienia, kości zwierząt jaskiniowych i nietoperzy.
Gminę Wielka Wieś można zwiedzać na wiele sposobów. Jest ona poprzecinana wieloma szlakami o różnym stopniu trudności i atrakcyjności, a co najważniejsze podzielone w zależności od tego, w jaki sposób - pieszo czy rowerem planujemy zwiedzać te urokliwe tereny.
We wsi Biały Kościół znajduje się Kościół p.w. św. Mikołaja , który jest przykładem murowanej architektury sakralnej z II poł. XIX wieku. W ołtarzu głównym tego kościoła znajduje się XVII wieczny obraz Matki Boskiej Śnieżnej.
Istnieje dawne podanie, że w miejscu obecnego kościoła znajdowała sie przed wiekami kapliczka, przy której mieszkał starzec, a przejeżdżających tym traktem błagał o ofiarę na obielenie kościółka. Czysto utrzymany i wybielony zyskał nazwę Białego Kościoła.
We wsi Modlnica znajduje się piękny zabytkowy Kościół z XVI p. w. św. Wojciecha wieku z późniejszymi niewielkimi przeróbkami. Jest to jeden z najstarszych tego typu obiektów sakralnych w Polsce. Powstał w 1553 roku, a konsekrowany był w 1555.
Jest to prawdopodobnie trzeci kościół w Modlnicy, który podobnie jak wcześniejsze jest fundowany pod patronatem św. Wojciecha. Wyrazem czci dla świętego jest także obraz namalowany przez Jana Zamojskiego, pochodzący z okresu późnego baroku, który znajduje się w kościele parafialnym. Kościół w Modlnicy wchodzi w skład Małopolskiego Szlaku Architektury Drewnianej.
Barokowo-klasycystyczny Dwór Konopków z II poł. XVIII wieku , otoczony pięknym parkiem ze starym drzewostanem. Budynek ten to doskonały przykład polskiej architektury dworskiej. Obecnie jest to Dom Pracy Twórczej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Na przełomie XV i XVI wieku majątek w Modlnicy należał do bogatej rodziny Salomonów, którzy doprowadzili go do rozkwitu. W miejscu starego zamku obronnego Michał Salomon zbudował piękny renesansowy dwór. W roku 1782 w posiadanie Modlnicy weszli Konopkowie Herbu Nowina, w rękach tej rodziny dwór pozostawał do 1945 roku.
Dom Konopków stał się miejscem spotkań wielu znakomitych osobistości ówczesnego świata artystycznego i naukowego. W 1949 roku przekazany został Uniwersytetowi Jagiellońskiemu jako Dom Pracy Twórczej, potem jako filia Muzeum UJ.
Od 1995 roku dwór spełnia rolę Ośrodka Konferencyjno-Recepcyjnego Rektora UJ.
We wsi Giebułtów znajduje się uroczy Kościół pod wezwaniem Św. Idziego z lat 1602-4.
Wewnątrz zachowane są polichromie z XVII w, płyty nagrobne m.in. gotycka Oraczowskich z poł XV w, oraz renesansowa Giebułtowskich z końca XVI w., opatrzona inskrypcjami w języku polskim. W Giebułtowie znajduje się także klasycystyczny dwór z zabytkowym parkiem.
 
Opis bazy noclegowej:
Gmina Wielka Wieś oferuje Turystom dobrze rozwiniętą bazę noclegowo-gastronomiczną. Hotele, motele, zajazdy i ośrodku a także kilkadziesiąt obiektów agroturystycznych sprawia, że nasza gmina jest dobrze przygotowana do obsługi zarówno turysty indywidualnego jak i grup turystycznych, wycieczek itp.
Więcej informacji na naszej stronie www.wielka-wies.pl
 
Atrakcje turystyczne:
zamki, pałace, dwory, zabytki historyczne, trasy rowerowe, tereny wspinaczkowe, tereny wędkarskie, szlaki turystyczne, sanktuaria, ruiny historyczne, parki narodowe, parki krajobrazowe, jazda konna
 
Cykliczne imprezy:
Dni Gminy, Przegląd Folklorystyczny im. J. Lachnera, Dożynki Gminne, Wielki i Przedsiębiorczy, Jurajski Wyścig w Kolarstwie Górskim, Bieg po Dolinie, Turniej Tenisa Stołowego, Zawody Wspinaczkowe "Spiderman", Gminna Biesiada Satyry i Humoru.
Więcej informacji na stronie internetowej www.wielka-wies.pl
 
Oferta inwestycyjna:
Aktualna oferta inwestycyjna znajduje się na stronie internetowej www.wielka-wies.pl
 
   
   

Urząd Gminy w Wielkiej Wsi
ul. Pl. Wspólnoty 1, 32-08 Szyce

tel. (12) 419 17 01…04
fax: (12) 419 17 05

strona internetowa: www.wielka-wies.pl
e-mail: ug@wielka-wies.pl

Źródło: www.gminyturystyczne.pl

.

 
«« wstecz

drukujwyślij ten link
Kwiecień
N Pn Wt Śr Cz Pt S
123456
78910111213
14151617181920
21222324252627
282930
kalendarium miesięczne


Turystyka

Galeria

Katalog firm

Dla prasy    
 
Strona głównaŚląski System Informacji Turystycznej
© 2009 - 2024 Związek Gmin Jurajskich