close
Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.
  
          
szukaj
  
  
Strona główna Vademecum ZGJ Galeria Baza noclegowa Przewodnik po Jurze Krakowsko-Częstochowskiej
   niedziela, 26 maja 2024 |  imieniny: Filip, Paulina, Marianna
  
  
             
Strona główna
Kontakt
Mapa serwisu
  
Vademecum
ZGJ
Przewodnik
Wydawnictwa Związku Gmin Jurajskich
Komunikaty
25 lat Związku Gmin Jurajskich
Kalendarium wydarzeń 2018
  
  
Wpisz swój adres email.
dopiszCzy wiesz że ?Park Krajobrazowy Orlich Gniazd
RRS Canal

Park ten jest największym spośród siedmiu wchodzących w skład ZJPK. Obejmuje najbardziej skalistą i najwyżej położoną część Wyżyny Krakowsko-Częstochowskiej. Krajobraz Parku jest unikatowy w skali kraju. W północnej części jurajskie skały wapienne wznoszą się na wysokość kilkudziesięciu metrów nad powierzchnią Wyżyny, w południowej części tworzą urwiste ściany, doliny i wąwozy, a pojedyncze skałki przybierają kształty pałek, maczug, igielnic czy organów.

Charakterystyczną cechą krasowego krajobrazu Parku są liczne jaskinie (ok. 350) z naciekami oraz źródła krasowe zwane wywierzyskami. Najciekawsze zbiorowiska roślinne tego terenu to murawy naskalne, murawy piaskowe, zarośla kserotermiczne oraz buczyna sudecka i bory sosnowe na piaskach. Największą osobliwością florystyczną jest endemit - przytulia krakowska. 

Park ma również wysokie walory kulturowe, znajdują się tutaj m.in. liczne ruiny średniowiecznych zamków i strażnic zbudowanych na urwistych jurajskich skałach. Istnieje zamysł, by na tych terenach powołać park narodowy.

.

 
«« wstecz

drukujwyślij ten link
Maj
N Pn Wt Śr Cz Pt S
1234
567891011
12131415161718
19202122232425
262728293031
kalendarium miesięczne


Turystyka

Galeria

Katalog firm

Dla prasy    
 
Strona głównaŚląski System Informacji Turystycznej
© 2009 - 2024 Związek Gmin Jurajskich